Pokud se po střední škole rozhodujete, zda jít na vysokou školu, tak byste si v první řadě měli zjistit co Vámi vybraný obor obnáší, jaké Vás budou čekat předměty, poptat se na obsah seminářů atd.

Důležité je dobře si vybrat

Několikrát se mým vrstevníkům stalo, že odmaturovali například z gymplu a pokračovali dále na vysokou školu, jenomže obor, který si vybrali nakonec nesplnil jejich očekávání, a tak přicházelo na řadu zklamání.

Na úvod bych chtěla říct, že každá jednotlivá vysoká škola může mít trochu odlišnější požadavky na studenta, pravdou zůstává, že získat titul určitě není jednoduché na žádné z vysokých škol, ale pokud člověk chce, tak se to určitě dá zvládnout. Začátky na vysoké škole jsou velmi krušné a možná Vám chvíli bude trvat, než se ve všem zorientujete.

Nejlepší je, když se přihlásíte na vysokou školu s nějakou svojí kamarádkou či kamarádem, protože to Vám určitě zjednodušší veškerý následující studentský život, jelikož už jen pocit, že v tom nejste sami a v hloubi duše víte, že se máte o koho opřít je k nezaplacení.

Zpočátku totiž budete řešit takové klasické situace jako kde se nachází jednotlivé učebny, může se stát, že budete bloudit, nebudete vědět, jaký kdo je učitel, jejich jména, organizaci seminářů atd. Pokud patříte do té druhé skupiny, kdy se hlásíte na vysokou školu sami bez známých a přátel, tak určitě nezoufejte, protože mi věřte, že na vysoké škole se velmi rychle seznámíte a poznáte spousty nových přátel ať už z koleje či například ze seminářů. Nesmím samozřejmě opomenout na slavné studentské welcome party, které se většinou pořádají právě pro ty studenty, kteří čerstvě nastoupili na VŠ, takže i tam se lehce seznámíte a zjistíte, že nejste v ničem sám/sama, že všichni řeší velmi podobné problémy. Je dobré si udělat vícero přátel a známých, protože více hlav více ví.

Rady od starších k nezaplacení

Není nad to se seznámit s někým z vyšších ročníků, kteří jsou již otrkaní, ví, jak to na dané škole chodí, znají jednotlivé kantory, ví, na co se zaměřují v testech či ústních zkouškách/ kolokviích, ale co je hlavním a tím nejvýznamnějším plusem je to, že Vás mohou obohatit o jednotlivé poznámky ke studiu z různých předmětů, doporučit Vám danou literaturu anebo Vám ji dokonce za nějakou almužnu prodat a vy již nemusíte nic shánět. Když už budete mít tu svoji partu lidí, se kterými budete řešit veškeré denní strasti na VŠ, budete se cítit o dost lépe.

Časem společnými silami zjistíte, jaký u Vás funguje systém, budete znát alespoň přibližně jakým směrem máte jít a kde se asi nachází ta učebna ve které máte být za 5 minut na přednášce. O jednotlivých kantorech si uděláte svůj vlastní obrázek a časem zjistíte, co si, ke komu můžete dovolit. Postupem času budete získávat více a více materiálů ke studiu, až Vám z toho půjde hlava kolem. Důležité je si roztřídit, co je potřeba a co je navíc a na co se nejvíce ptají u zkoušky.

Teď Vám povím jednu velmi otřepanou frázi, vím, že někdy je to těžké se přinutit do učení, mnohokrát přijdete z nekonečně dlouhých seminářů a střídajících se přednášek na kolej či studentský byt a padnete do postele a představa, že byste se měli učit není vůbec na místě. Je to vysoká škola a nikdo Vám nic zadarmo nedá, a to je velmi krutá realita, cesta za titulem je mnohdy spletitá, ale pokud se alespoň trochu donutíte se učit a opakovat si dané látky, určitě Vám to ulehčí čas a hlavně nervy před státními závěrečnými zkouškami.

Přeji Vám hodně studentských úspěchů, pevné nervy a hlavně zdárné dokončení Vašeho studia!


Autorem je spolupracující všeobecná sestra portálu Bc. Simona Houšková.

Štítky:

Podobné články: