Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelizaci vyhlášky č. 397/2020 Sb., která upravuje vzdělávání lékařů v základních kmenech. Hlavním cílem novely, která by měla vstoupit v platnost 1. ledna 2025, je zvýšení flexibility a efektivity vzdělávacího procesu při zachování délky základního vzdělávání 30 měsíců.

Před nějakým časem jsme zpracovali ROZCESTNÍK – Obecné informace. Je tam zpracované vše, od nejnavštěvovanějšího článku Jak funguje vzdělávání lékařů v ČR? až po například Přehled kmenů a specializací, kde si může každý najít svůj základní kmen, svoji specializaci a kouknout, jak dlouho bude vzdělávání konkrétního lékaře nebo lékařky trvat a co bude potřeba. Od ledna 2025 se ale dle Ministerstva zdravotnictví mění i vzdělávání lékařů v základních kmenech. Ale jakým způsobem se mění?

Co se všechno mění a proč?

Novela se dotýká všech 19 základních kmenů lékařů a přináší zásadní změny v organizaci povinné odborné praxe. Nejvýznamnější změnou je možnost přizpůsobit její strukturu individuálním potřebám školenců (jak říká ministr zdravotnictví Válek). Novelizace vyhlášky o vzdělávání v základních kmenech lékařů by měla mít za následek nejen zefektivnění školícího procesu, ale i snížení administrativní zátěže a nadměrné byrokracie v rámci akreditačního řízení. Další konkrétní změny se týkají hlavně základního kmene Pediatrický kmen, ty jsou zpracovány v dotyčném článku. S účinností novely vyhlášky se počítá od 1. 1. 2025.

Zrušení povinných kurzů v rámci vzdělávání

Významnou novinkou je vypuštění povinnosti absolvovat průřezové teoretické kurzy jako je lékařská první pomoc, základy zdravotnické legislativy, etiky a komunikace, prevence škodlivého užívání návykových látek a léčba závislostí a radiační ochrana.

Zrušené kurzy:

  • Lékařská první pomoc
  • Základy zdravotnické legislativy, etiky a komunikace
  • Prevence škodlivého užívání návykových látek a léčba závislostí
  • Radiační ochrana

Uvedené kurzy se ruší u všech základních kmenů.

„Dohoda školitele a školence“ aneb větší variabilita povinných praxí

V rámci tzv. “koleček” (2 měsíce anesteziologie a intenzivní medicína, 2 měsíce vnitřní lékařství, 2 měsíce chirurgie, které jsou součástí všech základních kmenů vzdělávání lékařů) tak lze přesunout až dva měsíce z povinných částí, jako je právě anesteziologie a intenzivní medicína, chirurgie a vnitřní lékařství, do specializované praxe relevantní pro konkrétní základní kmen. Celkově tak může být odborná praxe v hlavním oboru na základě dohody mezi školencem a školitelem prodloužena až o šest měsíců, s výjimkou základního pediatrického kmene, kde je limit čtyři měsíce.

Možnost přesunu “kolečka” do specializačního vzdělávání, nikoliv do základního kmene

Další úpravy se týkají devíti základních kmenů (anesteziologického, gynekologicko-porodnického, chirurgického, neurologického, ortopedického, patologického, pediatrického, psychiatrického a radiologického), kde je nově umožněna ještě větší variabilita v rámci specializační přípravy. Školenci je dána možnost odbornou praxi z kolečka (které se dosud muselo absolvovat v rámci základního kmene) přesunout do vzdělávání v specializačním oboru, v němž je lékař zařazen. Tedy, jednoduše řečeno – není nutné je absolvovat v rámci základního kmene, mohou být absolvovány později.

Přesun ze starého k novému vzdělávání

Školenci, kteří jsou aktuálně v přípravě na základní kmen, musí do konce února oznámit svému školiteli, že chtějí dokončit přípravu podle nového znění vyhlášky. V opačném případě budou pokračovat podle stávajícího modelu.

EDIT: Zjišťovali jsme, co by měl udělat školitel, až tuto informaci obdrží… k začátku ledna 2025 to není jasné ani na děkanátu na studijním oddělení (Olomouc) – prováděcí instrukce by měly přijít do konce ledna. Každopádně, studijní oddělení v tomto vždy bude informovanější než internetové zdroje. Tak hodně štěstí!

Souhrn na konec (TL;DR)

Novela vyhlášky č. 397/2020 Sb., která vstoupí v platnost 1. ledna 2025, přináší změny ve vzdělávání lékařů v základních kmenech s cílem zvýšit flexibilitu a efektivitu vzdělávacího procesu, při zachování délky vzdělávání 30 měsíců. Klíčovými změnami jsou zrušení povinných teoretických kurzů, jako je lékařská první pomoc, základy zdravotnické legislativy či radiační ochrana, a větší variabilita povinné odborné praxe. Nově je možné přizpůsobit strukturu praxe individuálním potřebám školenců, včetně přesunu až dvou měsíců povinného kolečka do praxe relevantní pro obor specializované přípravy. Školenci (v rámci vzdělávání v kmeni) si také mohou zvolit, zda chtějí dokončit vzdělávání podle nového nebo stávajícího systému, což musí oznámit do konce února 2025. Novela tak nejen zefektivňuje školící proces, ale také snižuje administrativní zátěž a podporuje větší přizpůsobení vzdělávání konkrétním potřebám lékařů.


Zdroje:

Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 397/2020 Sb., o vzdělávání v základních kmenech lékařů

397/2020 Sb. Vyhláška o vzdělávání v základních kmenech lékařů

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2024-386/zneni-0

https://www.odok.cz/portal/veklep/material/KORND6RBJMF1/

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-397

https://www.ipvz.cz/rozhovory-ostatni/nova-uprava-specializacniho-vzdelavani-prinese-vetsi-flexibilitu-a-snizeni-byrokracie-rika-reditelka-ipvz-irena-marikova

Štítky:

Podobné články: