V rámci portálu Přehlednější zdravotnictví přinášíme Užitečné informace o tom, co Vás zajímá. Tentokrát o pracovním pohovoru. Pracovní pohovor je velmi důležitá součást řady výběrových řízení do nemocnic, klinik i zdravotnických zařízení. V následujícím článku se Vám pokusíme přiblížit, na co se mohou zeptat právě na pracovním pohovoru. Přidáme i rady přímo z praxe, jak pohovor zvládnout a jak působit co nejlépe. Pro konkrétní otázky scrollujte na konec!


Štěstí přeje připraveným

Jak se říká, štěstí přeje připraveným. A u pohovorů to platí na 100 %.

Najděte si informaci o společnosti/zařízení, kde se o místo ucházíte, popř i o tom, zda s Vámi povede pohovor personalista či budoucí nadřízený (nebo oba).”

radí manažerka pro vnější vztahy Nemocnice Šumperk

Opravdu není špatné si dopředu zjistit, kdo bude u pohovoru sedět. V případě menších nemocnic je to většinou primář a třeba jeho zástupce. V případě fakultních nemocnic bývají přítomni lidé z personálního, zástupci fakult, zástupci vedení nemocnice.

Co se týče oblečení: Měli byste působit seriózně a upraveně, tak jako když jdete na zkoušku. Něco elegantního a seriózního. Oblečení, ve kterém půjdete, se může zdát nedůležité, ale lidé dají na první dojem.

K pohovoru je nejlepší dostavit se včas. V případě, že byste se opravdu opozdili, je nutné se omluvit. Nedělá to úplně dobrý dojem, ale je to lepší než nepřijít bez omluvy a jistě bude ochota najít Vám jiný termín, třeba jiný den.

Pokud možno se chovat mile a uvolněně. Dobrý dojem je často velmi důležitý a pokud je více zájemců, může hrát poměrně významnou roli.

radí vedoucí oddělení náboru Městské nemocnice Ostrava – Fifejdy

Free Photo | Closeup of two business men shaking hands

Podáváme sebevědomě ruku. Tazatele oslovujeme jejich tituly. Na otázky odpovídáme celou větou a srozumitelně.

Jak se u pohovoru chovat? Slušně, sebevědomě, ale ne moc. Přirozeně. Pohybovat se někde mezi šedou myší a suverénem. S tím, že není dobré se příliš přiblížit ani k jednomu z těchto extrémů.

“Nebojte se pochválit za Vaše výsledky, na druhou stranu vybírejte ty relevantní

radí manažerka pro vnější vztahy Nemocnice Šumperk

Obecné pravidlo je, buďte upřímní. Na nic si nehrát. Pracovní pohovor je od toho se do jisté míry vychválit, nicméně přehánět svoje úspěchy a svojí připravenost může zapůsobit právě naopak.

Na prospěch ve škole se pravděpodobně nikdo ptát nebude.

Mám ráda, pokud se zájemce aktivně ptá a má doplňující otázky a monolog promění v rozhovor!

radí vedoucí oddělení náboru Městské nemocnice Ostrava – Fifejdy

Pokud něco není z inzerátu jasné, nebojte se zeptat.  Pokud se na konci pohovoru zeptají, zda se chcete na něco zeptat, neváhejte. Například kdy a mohu očekávat vyrozumění o výsledku?

Na konci pohovu je slušné poděkovat za čas a rozloučit se.


Jaké otázky mohou padnout?

Proč zrovna naše nemocnice / naše pracoviště?

Dobré je prostě vychválit právě to pracoviště, na které se hlásíte. V tuto chvíli není prostor ke kritice – hodnotit pouze pozitivně. Dělá se tu medicína na úrovni, líbí se mi ty a ty výkony, byl jsem tu na praxi, nějak více jsem se angažoval, z těch a těch důvodů se mi to líbilo.

Mějte jasno v tom, proč chcete pro danou společnost pracovat

radí manažerka pro vnější vztahy Nemocnice Šumperk

Proč právě do tohoto města?

Odpověď lze i navázat na to proč právě tato nemocnice, samozřejmě zmínit i osobní vazby ve městě.

Proč právě tento obor?

Mám s tím takové a takové zkušenosti, líbí se mi spektrum pacientů. Vím jak obor vypadá a líbí se mi na tom to a to. Je dobré minimálně zmínit , že byste se po zvládnutí základního oboru rádi věnovali tomu a tomu.

Konkrétní dotazy z životopisu: kde jste pracovali?

Je dobré si připravit pár slov o stážích, o vědeckých činnostech, o pracovních zkušenostech, i mimo-medicínských.

Vše, co je uvedené v životopise musí být zájemce schopen krátce okomentovat, vysvětlit, zkusit nenápadně vypíchnout proč právě toto Vás dělá ideálním kandidátem, lepším než ostatní.

Svoje zkušenosti, i když jsou medicínské, zkuste prezentovat jak Vám to v budoucí práci v nemocnici pomohlo a co jste se tam naučili (“komunikovat se zákazníky, potencionálními pacienty”)

radí vedoucí oddělení náboru Městské nemocnice Ostrava – Fifejdy

Dělali jste na škole něco dobrovolně, navíc?

Lze zmínit prakticky cokoliv, ať už to je v rámci studentských spolků, nebo v rámci ročníku. Prakticky každý se minimálně jednou v něčem aspoň trochu angažoval a je dobré být připraven na to to okomentovat, zkusit to “zveličit” a prezentovat tak svoje mimoškolní aktivity.

Co byste dělali, kdyby to nevyšlo?

Čekal bych před nemocnicí na další volné místo? Šel bych jinam!

Když to nevyjde? Zkusím to jinde. Přihlásit do rezidenčního místa, ty jsou vypsané na webu a během začátku července se pořádají výběrová řízení na neobsazená místa!

radí vedoucí oddělení náboru Městské nemocnice Ostrava – Fifejdy

Hlásíte se ještě někam?

Hlásím se i tam a tam, nicméně, Vaše pracoviště bych preferoval proto a proto.

Kdy můžete případně nastoupit?

Klidně si říct datum nástupu, důležité je ale zmínit že v případě nutnosti, velkého zájmu z jejich strany jste připraveni udělat kompromis.

Vybrané další otázky:

Byl jste na pracovišti, na které se hlásíte na stáži? Znají mě tam / neznají.

Proč bychom právě Vás měli vybrat na tuto pozici? Mám s tím zkušenosti, pracoval jsem v oboru, dobrovolně jsem docházel.

Jaké si představujete finanční ohodnocení? Bude nejspíš poměrně podobné, plus mínus pár tisíc u nemocnic v okolí.


Přejeme hodně štěstí!


Děkujeme našim partnerům, Nemocnice Šumperk a Městská nemocnice Ostrava – Fifejdy za cenné rady.

Konzultováno s personalisty.

Zdroje:

https://www.jobs.cz/poradna/rady/rady-pro-uchazece/priprava-na-pohovor/

Štítky:

Podobné články: