Práce na částečný úvazek neboli part-time je aktuálním tématem v oblasti lidských zdrojů. Jak je tomu v oblasti zdravotnictví blíže vysvětlil HR manažer očních klinik Gemini Tomáš Jošek.

Jak se staví Gemini k práci na částečný úvazek?

Je to trend, který se ve vyspělých ekonomikách dávno stal standardem a k nám se postupně dostává a začíná mezi personalisty rezonovat. Na očních klinikách Gemini práci na částečný úvazek umožňujeme. Pokud jej nenabízíme přímo v pracovní inzerci, tak tuto možnost s kandidáty vždy probereme při osobním setkání.  V této problematice jsou dvě stěžejní otázky. Očekávání kandidáta na straně jedné a na straně druhé možnost zaměstnavatele. Díky tomu, že patříme k větším zaměstnavatelům, máme možnost flexibilněji pracovat s naplňováním kapacity pracovních úvazků.

“Také víme, že současný trend v zaměstnávání je propojení pracovního a osobního života.“

Jelikož je 90 % našich zaměstnanců žen, je nasnadě, že jim v tomto vycházíme vstříc a práci na částečný pracovní úvazek můžeme nabízet. Stejně tak se stavíme ke kolegyním, které se vracejí z rodičovské dovolené. V mimoevidenčním stavu pracujeme se 75 spolupracovníky, což je skoro pětina všech našich současných kolegů. S téměř jednou čtvrtinou z nich spolupracujeme i při jejich rodičovské dovolené.

Různé typy částečného úvazku umožňujeme na různých pozicích. Od zdravotnických pracovních pozic jako jsou lékaři a zdravotní sestry, přes administrativní pozice na centrále.

  • celkový počet zaměstnanců Gemini se pohybuje okolo 400
  • 82 kolegyň a kolegů pracuje na zkrácený pracovní úvazek, tedy asi 20,5 % zaměstnanců, což je výrazně více než obvyklý trend, který se v České republice pohybuje kolem 1 % zaměstnanců
  • z toho pracuje na zkrácený pracovní úvazek 34 lékařů (41 %), 28 zdravotních sester (34 %), 20 administrativních a ostatních pracovníků (25 %)
  • průměrná délka zkráceného úvazku činí 25,6 hodiny/týden (cca 0,6 úvazku)

Jaké jsou nejčastější důvody zaměstnanců pro zkrácení úvazku?

  • zabezpečení péče o rodinu, především o malé děti
  • vyšší flexibilita pro studující zaměstnance
  • větší vzdálenost od bydliště, omezené možnosti dopravy do zaměstnání
  • u lékařů také například možnost získat různorodou praxi

Chcete se k nám přidat? Protože GEMINI dává příležitost. Aktuálně nabízené volné pozice na oční klinice Gemini naleznete v sekci Kariéra. C:\Users\kristyna.chupikova\Downloads\FrtOHvZY.png

Štítky:

Podobné články: