Krajská nemocnice Liberec dokončila počátkem léta výstavbu Pavilonu nukleární medicíny za 111,5 milionu korun. Pavilon je od července v záběhovém provozu. „Oficiální slavnostní otevření Pavilonu nukleární medicíny proběhne až v momentě, kdy budeme mít nainstalovanou pozitronovou emisní tomografii (PET/CT), “ upřesňuje lékařský ředitel KNL MUDr. Tomáš Roubíček, Ph.D., FESC. Naplánováno je na 18. října, za účasti premiéra ČR. 

Celá budova nukleární medicíny je diagnostickým pracovištěm. Neprovádí se zde tedy žádné zákroky ani léčba, probíhá tu pouze vyšetřování pacientů. Na to, co zde pacienty čeká, jsme se zeptali vrchní sestry oddělení nukleární medicíny Bc. Lenky Šťastné. „Vyšetření pacientů všech věkových kategorií probíhá různými postupy. Pracujeme zde s radioaktivitou, otevřenými zářiči, které vpravujeme do těla převážně formou injekce. Po vpravení radioaktivní látky do těla se zářičem vlastně stává samotný pacient a naše přístroje pak toto záření detekují. K vyšetření používáme radiofarmaka, léčiva, která jsou připravována v radiofarmaceutické laboratoři, v tzv. čistých prostorech v suterénu budovy. Naši farmaceuti přichystají injekce k aplikaci pro každého pacienta jednotlivě, podle jeho váhy a druhu vyšetření. Označenou injekci pak zasílají potrubní poštou ve speciálních kapslích ze suterénu do přízemí, kde je aplikována pacientům buď do žíly, nebo do podkoží. Můžete si to představit jako odběr krve, s tím rozdílem, že my neodebíráme krev, ale naopak pacientovi vstřikujeme do žíly radiofarmakum (malé množství radioaktivní látky). Pacientům nebývá špatně, nebolí je to, nemívají alergické reakce. Po aplikaci následuje samotné vyšetření v závislosti na tom, o jaký orgán se jedná. Některý pacient absolvuje vyšetření ihned po aplikaci, u jiného je vyžadována časová prodleva, aby se farmakum vstřebalo na potřebném místě. Někdy se musí čekat dvě a více hodin, než radioaktivní látka doputuje tam, kam má. Právě z tohoto důvodu tu máme krásné čekárny s výhledem a velmi prostornou slunnou venkovní terasu. Po vyšetření už může jít pacient rovnou domů. Z hlediska záření je pro okolí neškodný, protože dávky, které dostává, jsou poměrně nízké. Nedoporučujeme pouze dlouhodobý kontakt s miminky nebo malými dětmi. Odlišnost pak bude u nového přístroje PET/CT. Radioizotop, který budeme používat, má čtyřikrát vyšší energii a kratší poločas rozpadu. Přístroj by měl být v provozu od října letošního roku. Na naše oddělení docházejí pacienti z celého Libereckého kraje, nicméně výjimkou nejsou ani lidé z větší dálky. Vyšetření indikují onkologové, kardiologové, pediatři, urologové, revmatologové, praktičtí lékaři a další specialisté. Lékaři také většinou pacienta k vyšetření objednávají.“

Oddělení nukleární medicíny nově sídlí v budově R.  Od počátku července je zde v provozu nová tomografická gamakamera SPECT od firmy Siemens. Přestěhována sem byla i stávající tomografická gamakamera SPECT/CT od firmy GE Healthcare. V nové budově je dále k dispozici radiofarmaceutická laboratoř, jež se nachází v suterénu, prostor pro závoz radiofarmak a materiálu, sklady, tzv. vymírací místnost (pozn.: sklad radioaktivního odpadu), prostorné světlé čekárny, recepce, aplikační místnosti, dvě velké ovladovny, vyšetřovny, technické zázemí a zázemí pro personál. Unikátem je slunná, zelení pokrytá terasa, kterou mohou pacienti využít během čekání na vyšetření. Klasická scintigrafická vyšetření včetně SPECT jsou od počátku července prováděna bez omezení. V září byl v novém pavilonu instalován PET/CT skener Biograph Vision od firmy Siemens, který představuje špičku v diagnostice a sledování efektivity léčby u onkologických onemocnění. Zahájení jeho provozu je plánováno na říjen 2023. Pacienty je možné na PET/CT vyšetření objednávat od druhé poloviny září 2023.

Od července 2023 má oddělení nukleární medicíny také nového primáře. Stal se jím MUDr. Jozef Kubinyi, Ph.D., FEBNM, zkušený radiolog působící v Česku a na Slovensku, který v minulosti zastával funkci i ministra zdravotnictví. „Během prvních měsíců svého zdejšího působení jsem měl možnost seznámit se s řadou lékařů a oddělení. Jsem rád, že se těší na další spolupráci a mají radost, že KNL bude mít k dispozici kromě klasické nukleární medicíny také PET. Za sebe můžu říci, že udělám maximum pro to, aby náš servis metod nukleární medicíny byl co nejlepší,“ shrnuje pan primář. 

Nový třípodlažní pavilon vyrostl na místě, kde bývalo ředitelství liberecké nemocnice. Výstavba začala předloni v létě. Po třech měsících provozu pavilonu – slovy vrchní sestry Šťastné – jednoznačně převažují pozitiva. „Pracuje se nám tu velmi hezky, ale samozřejmě se teprve s novým prostorem sžíváme, učíme se v něm pracovat. Je tu také mnoho nových zaměstnanců, máme nové mladé farmaceuty, fyzičku, biomedicínskou techničku, recepční, sanitářku. Od září nás tu  je(i se zkrácenými úvazky) dvacet pět. Ještě musím dodat, že pavilon je to opravdu krásný. Vše je velkorysé a moderní, včetně nádherné terasy pro pacienty a velké laboratoře. Určitě je to nejkrásnější nukleárka v České republice.“

Štítky:

Podobné články: