Už více než rok novoměstští urologové provádí miniinvazivní odstranění prostaty při jejím zhoubném nádoru. Karcinom prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů v Česku i v celé Evropě. Operace laparoskopickou metodou nabízí pacientům šetrnější způsob léčby i kratší dobu rekonvalescence.

Problematika zhoubných nádorů prostaty, jinak také rakoviny prostaty, je poměrně komplikovaná. „Při volení způsobu léčby samozřejmě vycházíme ze stádia onemocnění, ale k tomu je třeba také zohlednit celkový stav a také případná přidružená onemocnění konkrétního pacienta. V případě nádorů v nízkém stadiu se nejčastěji rozhodujeme mezi léčbou operační a ozařovací. U pacientů s vyšším stádiem karcinomu prostaty je v některých případech možno provést ozařování, jinak je zahajována hormonální léčba,“ popisuje způsoby léčby zhoubných nádorů prostaty novoměstský urolog Jiří Janů. 

Pokud lékaři zvažují operační léčbu, obecně mohou volit mezi dvěma přístupy. Buď klasickým „otevřeným“ přístupem nebo miniinvazivním. Miniinvazivní jsou buď laparoskopické operace, nebo laparoskopie roboticky asistovaná.

V obou typech operací je základní princip stejný a mají stejný dopad pro pacienta. Náplní operací je radikální odstranění prostaty a semenných váčků.

V novoměstské nemocnici před rokem a půl začali urologové radikální odstranění prostaty z důvodu rakoviny provádět laparoskopickým přístupem. „Touto metodou je operace provedena přes pět menších ranek. U některých pacientů, kteří mají rizikovější nádor, je při této operaci takto možné současně odstranit i příslušné mízní uzliny. Jako výhodu při využití této metody u pacientů pozorujeme především rychlejší zotavování. Někteří pacienti mohli být propuštěni již čtvrtý, pátý den po operaci. Stejně tak sledujeme i onkologické výsledky operace, které jsou srovnatelné s předchozím přístupem a obdobně si všímáme i výrazně nižších nežádoucích účinků operace, které jsou srovnatelné s laparoskopií roboticky asistovanou,“ doplňuje Jiří Janů.  

Novoměstská nemocnice provádí desítky takových operací ročně. 


Zdroj: Nemocnice Nové Město na Moravě (https://www.nnm.cz/)

Štítky:

Podobné články: