Moderní koncepce ortopedického oddělení Nemocnice Karviná – Ráj motivuje ke spolupráci absolventy lékařských fakult i zkušené odborníky z fakultních pracovišť. 

Ortopedické oddělení Nemocnice Karviná – Ráj je moderně se rozvíjejícím pracovištěm, které efektivně využívá všech moderních možností jak léčit pacienty s onemocněním pohybového aparátu. Součástí pracoviště ortopedického oddělení je Centrum jednodenní péče a Centrum chirurgie nohy.

Spektrum péče o pacienty je velmi široké. 

Hlavní spektrum péče ortopedického oddělení jsou výměny/náhrady kyčelních, kolenních, ramenních a hlezenních kloubů. Některé z těchto operací jsou realizovány v rámci specializovaných center, která jsou součástí ortopedického oddělení. 

V rámci Centra jednodenní péče se lékaři zaměřují zejména na pacienty, kteří vyžadují operační zákrok, po kterém nemusí být pacient hospitalizován přes noc. Pracoviště disponuje dvěma vlastními operačními sály a lůžkovou stanicí. Mezi spektra operačních výkonů například patří:

  • Diagnostická, složitá a rekonstrukční artroskopie kloubů (kolene, ramene)
  • Nanoskopie kloubů
  • Chirurgie ruky a nohy (rekonstrukce deformit na ruce, noze, ztužení kloubů, náhrady malých kloubů)
  • Operace Dupuytrenovy kontraktury.
  • Operace tenisového lokte (epikondylitida).
  • Rekonstrukce kladívkového prstu, operace halluxů, odstranění burzy nebo ganglia.
  • Drobné ortopedické výkony-operace šlach, šlachových pouzder, rekonstrukce a sutury šlach, odstranění exostóz.
  • Syndrom karpálního tunelu, uvolnění periferních nervů.
  • Preventivní chirurgie u diabetické nohy

Centrum chirurgie nohy se zabývá léčbou poúrazových a degenerativních změn na noze, kde naše centrum těží z dlouholeté spolupráce s doc. MUDr. Rastislavem Hromádkou Ph.D., z fakultní nemocnice v Motole. Současně se zabýváme i léčbou diabetické nohy, kde spolupracujeme s diabetologem a podiatrem MUDr. Miroslavem Kolibou, MBA, LL.M.

V rámci operativy využíváme ve velké míře nejnovější miniinvazivní operační postupy. Jedná se o operační přístup, během kterého operujeme bez klasických operačních ran. Celá operace probíhá pod kontrolou rentgenového přístroje. Místo operační rány provedeme výkon pouze z kožních vpichů a miniincizí. Tyto operační postupy mají pro naše pacienty obrovské výhody v menší pooperační bolesti, otoku, hojení a rychlejší rekonvalescenci. Současně řešíme i degenerativní změny velkých kloubů nohy. Zde provádíme nejčastěji kloubní náhrady (totální endoprotézy) a ztužení kloubů (dézy).

Specialitou našeho centra je také miniinvazivní a preventivní chirurgie diabetické nohy. U diabetiků a pacientů s již přítomnou diabetickou nohou provádíme korekční výkony deformit nohy a prstů. Operace provádíme z miniaturních operačních ran, abychom co nejvíce šetřili měkké tkáně, které jsou z hlediska hojení u diabetiků velmi citlivé na jakýkoliv zásah. Těmito operačními výkony zabraňujeme rozvoji chronických ran nebo zachraňujeme pacienty před amputací. Kromě Pražského IKEMu provádíme tyto operační výkony jako jedno ze dvou pracovišť v České republice.  

Jako první pracoviště v České republice jsme začali provádět operační výkony v rámci estetické chirurgie nohy. Tyto operační techniky byly donedávna dostupné pouze ve velkých západních metropolích, jako je Berlín, Londýn nebo Dubai. Cílem těchto operací je kromě zlepšení funkce nohy i důraz na pěkný pooperační vzhled. K tomu využíváme speciální nástroje, k co nejlepší a nejpřesnější korekci deformity. Současně je operace provedena z kožních vpichů a miniaturních operačních ran tak, aby pooperační jizvy byly téměř neviditelné. 

Rádi nabídneme budoucím absolventům lékařských fakult stáže na všech našich pracovištích. 

Štítky:

Podobné články: