Domovská stránka • Budoucnost baťovky (budoucnostbatovky.cz)

Budoucnost pro Baťovku je projektem postupné modernizace areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Zahrnuje rekonstrukce budov i nové stavby, vše zatím v časovém rozmezí pěti let, a to 2023–2027. V roce 2027 oslaví Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně, nebo chcete-li Baťova nemocnice či Baťovka, 100 let od svého založení. Nejen u této příležitosti by si zasloužila nový „háv“. Samozřejmě spolu s novým a moderním vybavením, reflektujícím rychlý vývoj medicíny.

Moderní nemocnice s respektem k tradici

V současném areálu zlínské krajské nemocnice postupně dojde k mnoha změnám. Jedněmi z největších budou demolice tří menších přízemních budov, na jejichž místě vyroste nový pětipodlažní gynekologicko-porodnický pavilon. Nemocnici čeká také nástavba a modernizace plicního pavilonu a nástavba patologie pro hematologicko-transfuzní oddělení. Největším projektem však bude vybudování zcela nového pětipatrového polybloku urgentní medicíny.

Již před necelými sto lety měli jasno Tomáš Baťa – majitel nemocnice, dr. Bohuslav Albert – lékař a první ředitel nemocnice a spoluautor projektu, i architekt František Lýdie Gahura, který nemocnici vyprojektoval a postavil. „Forma sleduje funkci“, funkcionalistické heslo, v jehož rámci de facto vznikal celý Zlín. Dne 9. dubna 1927 byly předloženy k užívání Stanovy Baťovy nemocnice, týž den položen základní kámen a do konce roku 1927 otevřena vstupní budova a dva pavilony. Prvního pacienta nemocnice přijala 21. listopadu 1927.

Heslo “Forma sleduje funkci” se uplatňuje také dnes, po téměř sto letech, v celém projektu Budoucnost pro Baťovku, který řeší prostorový deficit, rozvoj a modernizaci stávajícího areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati.

Projekt modernizace Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně začal již v roce 2022 obnovou části interního oddělení, konkrétně jednotky intenzivní péče. V roce 2023 půjde o rekonstrukci a modernizaci čtyř budov, v roce 2024 dalších čtyř budov včetně nové nástavby plicního pavilonu, o demolici tří budov, zateplení interního pavilonu a především zahájení výstavby Gynekologicko-porodnického pavilonu. V roce 2025 přibude další nástavba, a to na budově patologie pro hematologicko-transfuzní oddělení. V roce 2026 čeká budovu bývalé porodnice celková adaptace pro nové provozy oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie, dále očního, ORL, ortopedického a dětského oddělení. V roce 2027 začne výstavba polybloku urgentní medicíny.

Štítky:

Podobné články: